Jak rozwijać talenty u dzieci?

Każde dziecko w pewnym momencie swojego życia przejawia ponadprzeciętne zachowania, predyspozycje i zdolności, będące sygnałem świadczącym o kiełkującym talencie. Zadaniem rodziców jest jego dostrzeżenie i co najważniejsze jego późniejsze rozwijanie zgodnie z potrzebami oraz możliwościami pociechy. W powyższym artykule podpowiadamy, w jaki sposób wspomóc rozwój talentów i pasji dziecka.

Na początek obserwacja ujawniających się zdolności

Talenty i zdolności u dzieci pojawiają się najczęściej w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, kiedy dziecko intensywnie poznaje świat wszystkimi swoimi zmysłami. Jednak nie zawsze dzieje się to w oczywisty sposób, który pozwala rodzicom na jednoznaczne zidentyfikowanie talentu swojej pociechy. Dlatego opiekunowie powinni bacznie obserwować dziecko, w poszukiwaniu jego wyjątkowości oraz dawać mu możliwość brania udziału w aktywnościach i wydarzeniach, które odkryją jego ukryte talenty lub pasje. Znakomicie wpisze się tutaj montessoriańska koncepcja naszego przedszkola MaliWielcy. Dzięki licznym ciekawym materiałom, które posiadamy i wciąż wzbogacamy, łatwiej dzieciom rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

Docenianie zaangażowania i efektów pracy dziecka

Niezależnie od tego, jaki talent przejawia dziecko, powinno ono otrzymywać od rodziców wsparcie emocjonalne, polegające na pochwałach, szacunku i podziwie dla tego, co wykonuje i co sprawia mu przyjemność. Każdy efekt pracy dziecka powinien spotykać się z pochwałą, która stanowi istotny czynnik motywujący. Zatem rodzice razem z dzieckiem powinni cieszyć się zarówno z mniejszych, jak i większych osiągnięć, pokazując mu w ten sposób, że to, co robi, jest wartościowe.

Tworzenie przyjaznego środowiska do rozwoju talentu

Ponadto bardzo ważne jest zapewnianie dziecku odpowiednich warunków do rozwoju talentu. Przykładowo rodzice dziecka z uzdolnieniami artystycznymi powinni zakupić różnorodne przybory plastyczne, wygospodarować miejsce, w którym dziecko będzie mogło swobodnie tworzyć rozmaite prace, a także umożliwić rozwój zdolności pod okiem doświadczonych pedagogów oraz specjalistów w danej dziedzinie. W tej kwestii istotny wpływ ma wybór odpowiedniej placówki edukacyjnej. Nasze przedszkole niepubliczne w Gostyniu MaliWielcy, nastawione jest na rozwój indywidualnych umiejętności i pasji dziecka, zgodnie z jego predyspozycjami.

Czynne zaangażowanie w rozwój, ale bez przymusu

Należy mieć na uwadze, że dzieci bardzo szybko się nudzą, zatem rodzice oraz pedagodzy w przedszkolu powinni poświęcać dziecku dużo uwagi, zachęcać do aktywności, w której przejawia ponadprzeciętne zdolności poprzez wymyślanie ciekawych gier i zabaw. Jednak nie może się to odbywać na zasadzie wywierania niezdrowej presji, która zamiast rozwijać talent, sprawi, że ten proces zostanie wydłużony lub nawet zahamowany. Dziecko w swoim tempie powinno rozwijać talenty, a także decyzja o jego dalszym rozwijaniu powinna być świadomie podjęta przez młodego człowieka. Co więcej, rodzice nie powinni narzucać dziecku utartego toru tworzenia prac czy wykonywania czynności, ponieważ takie zachowanie może zdusić w dziecku kreatywność, różnorodność i nieszablonowe myślenie.