Jak prawidłowo budować relacje z dzieckiem?

Wychowywanie dziecka to jedno, a budowanie z nim więzi to drugie. Oba te aspekty są niezwykle ważne, jednak można pokusić się o teorię, że drugi z nich jest nieco trudniejszy do zrealizowania.

Budowanie relacji z dzieckiem – podstawowe zasady

Z pewnością nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że podstawą silnej relacji z dzieckiem jest odpowiednia i przemyślana komunikacja. Niezwykle ważne jest to, aby rozmawiać z maluchem w taki sposób, aby czuł się zrozumiany i wysłuchany. Mówiąc najprościej, trzeba pozwalać swojej pociesze mówić – tym bardziej, jeżeli chodzi o emocje. Działa to jednak w dwie strony. Rodzic również musi aktywnie uczestniczyć w dialogu. Warto także otwarcie mówić o uczuciach i odpowiednio je nazywać.

Metody komunikacji muszą być dostosowane do dziecka. Dotyczy to w szczególności maluchów z niepełnosprawnościami. Jeżeli Twoja pociecha ma jakiekolwiek trudności z mówieniem lub rozumieniem, przydatna może okazać się tzw. komunikacja alternatywna. W Gostyniu prowadzimy przedszkole MaliWielcy, w którym integrujemy dzieci z zaburzeniami ze zdrowymi. W obu przypadkach obserwujemy, że taka forma wymiany myśli pozwala dobrze budować relacje.

Bardzo dużą rolę odgrywa zrozumienie. To pojęcie, które w przypadku dzieci należy pojmować szeroko. Po pierwsze, warto zawsze zakładać, że maluch ma dobre intencje. Nawet jeżeli jego zachowania wydają się złośliwe czy przekorne, wcale nie musi tak być. Jak wiadomo, dzieci nie rozumieją konsekwencji niektórych czynów, dlatego wyrozumiałość jest niezwykle istotna.

Zrozumienie trzeba jednak okazywać nie tylko dziecku, ale i sobie. Każdy rodzic musi pamiętać, że ma prawo do popełniania błędów wychowawczych z różnych względów. W budowaniu relacji z maluchem nie pomaga krytykowanie siebie i nadmierne poczucie winy.