Jak pożegnać się z dzieckiem w pierwszych dniach w przedszkolu?

Rozstanie z dzieckiem, które zaczyna swoją przygodę w przedszkolu, może być bardzo trudne. Wiele dzieci bowiem obawia się długotrwałego rozłączenia z mamą lub tatą. Mimo iż z czasem maluch zaprzyjaźnia się z nowym miejscem, na początku zwykle pojawiają się problemy. Dowiedz się, jak pomóc dziecku w pożegnaniu!

Nastaw się pozytywnie i nie przeciągaj!

Przedszkole jest miejscem, w którym dziecko spotyka się i spędza czas z rówieśnikami. Warto samemu sobie powtarzać, że dni w nim spędzone to idealny sposób na interakcje z innymi, potrzebne do prawidłowego rozwoju malucha. Dzieci socjalizują się i uczą, obserwują się i doskonalą umiejętności. Dobrym pomysłem może być opowiadanie kilkulatkowi o przedszkolu, zabawkach, które w nim są, o atrakcjach, które tam na niego czekają.

W naszym prywatnym przedszkolu w Gostyniu zaobserwowaliśmy, że najlepsze są krótkie pożegnania. Można z dzieckiem wcześniej porozmawiać o tym, co ciekawego może się wydarzyć. Ciepły uścisk oraz całus na do widzenia powinny wystarczyć. Przedłużanie tej chwili sprawia, że malec będzie chciał zatrzymać rodzica za wszelką cenę. Mama i tata muszą zachować spokój i unikać sytuacji, w której lęk dziecka będzie narastał.

Wrażliwość, cierpliwość i dotrzymywanie słowa

Czas adaptacji do przedszkola może być krótki lub trwać dość długo. Dużo zależy tu od wrażliwości dziecka i rodziców. Konieczne zatem są cierpliwość, wsparcie dla przedszkolaka i pozytywne komunikaty. Elementem, który poprawi humor maluchowi, może być ulubiony pluszak, który wraz z nim spędzi dzień w przedszkolu.

Należy również mówić dziecku prawdę. Można powiedzieć: „Przyjdę po Ciebie po pracy” lub „Do zobaczenia po deserze”. Posiłek może być tym punktem w czasie, który ułatwi kilkulatkowi uspokojenie się. Ważne, by dotrzymać umowy!