Dlaczego warto kształcić dziecko zgodnie z metodą Montessori?

Metoda Montessori stawia na zupełnie inne zasady niż tradycyjne formy edukacji. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku indywidualne podejście do dzieci, do tempa ich rozwoju i poznawania świata poprzez naturalną ciekawość. Dowiedz się, z jakich powodów warto zainteresować się tym wyjątkowym sposobem wychowania!

Najważniejsze korzyści płynące z metody Montessori

Metoda Montessori polega na kształtowaniu umiejętności dzieci zgodnie z ich indywidualnym tempem rozwoju. Nauczyciel pozwala uczyć się tego, co akurat interesuje malucha, jest on niejako obserwatorem, który szanuje wybory dziecka. Dopasowuje tok nauczania do zainteresowań i możliwości kilkulatka, nie stosuje nagród ani kar. Za wyborem tej metody przemawia również to, że stawia ona na:

  • samodzielność – dzieci większość czynności wykonują samodzielnie, opiekun wspiera je tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne,
  • lekcje ciszy – dzieci mają możliwość skupienia się, osiągnięcia wewnętrznej harmonii, a w efekcie uzyskania lepszych wyników swoich działań,
  • stopniowanie trudności – uczenie się realizacji zadań od najłatwiejszych do najtrudniejszych,
  • porządek – ważne jest utrzymywanie porządku w otoczeniu dzieci.

Jeśli szukasz możliwości wychowania swojego dziecka, zgodnie z pedagogiką Montessori, w Gostyniu zapewni je nasze przedszkole, MaliWielcy.

Co zyskują dzieci dzięki metodzie Montessori?

Najmłodsi mają szansę na poznawanie świata za pomocą wszystkich swoich zmysłów. Są odpowiedzialne i skupione na swoich zadaniach, budują własną wiarę w siebie. Wykazują chęć pomocy innym, są empatyczne. Uczą się cierpliwości, logicznego myślenia oraz dążenia do osiągania celów. Znają znaczenie honoru i szacunku, mają wysoko rozwinięte umiejętności społeczne i podejmowania samodzielnych decyzji od najmłodszych lat.